Matematika na Sveučilištu u Zagrebu postigla je izvanredan uspjeh na najnovijoj Šangajskoj listi (Academic Ranking of World Universities – ARWU), plasiravši se između 101. i 150. mjesta u svijetu. Ovo predstavlja značajan napredak u odnosu na prethodne godine, kada je bila rangirana između 301. i 400. mjesta. Čestitamo svim kolegama zaposlenima na Sveučilištu u Zagrebu koji su svojim znanstvenim radom doprinijeli ovom rezultatu!
Metodologija rangiranja
ARWU koristi šest objektivnih pokazatelja za rangiranje sveučilišta:
- Broj bivših studenata i zaposlenika koji su osvojili Nobelove nagrade i Fieldsove medalje.
- Broj visoko citiranih istraživača prema Clarivate Analyticsu.
- Broj članaka objavljenih u časopisima Nature i Science.
- Broj članaka indeksiranih u Science Citation Index Expanded i Social Sciences Citation Index.
- Per capita akademski učinak institucije.
Ovi kriteriji naglašavaju znanstvenu izvrsnost i istraživački utjecaj institucija.
Ograničenja rangiranja
Važno je napomenuti da ARWU rangiranje ne obuhvaća aspekte poput kvalitete nastave, studentskog iskustva ili društvenog doprinosa sveučilišta. Fokusirajući se prvenstveno na istraživačke pokazatelje, rangiranje može zanemariti pedagoške kvalitete i druge važne čimbenike koji doprinose cjelokupnoj vrijednosti obrazovne institucije.
Prednosti i kritike
Prednost ARWU rangiranja leži u njegovoj objektivnosti i transparentnosti, pružajući jasnu sliku istraživačke snage sveučilišta na globalnoj razini. Međutim, kritičari ističu da takav pristup može favorizirati velike institucije s većim resursima, dok zanemaruje manje sveučilišta koja možda pružaju izvrsnu nastavu ili imaju snažan regionalni utjecaj. Također, oslanjanje na određene metrike može dovesti do iskrivljenih prioriteta, poput prekomjernog naglaska na publikacijama nauštrb kvalitete nastave.
Unatoč ovim kritikama, napredak matematike na Sveučilištu u Zagrebu na ARWU listi svjedoči o rastućoj međunarodnoj prepoznatljivosti i kvaliteti istraživanja u ovom području.